Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU
Invaze do Sýrie se blíží! Média dobrodružným plánům pomáhají, a všem uniká to hlavní…
Popisek: Citát týdne | Autor: Ondřej Höppner

Invaze do Sýrie se blíží! Média dobrodružným plánům pomáhají, a všem uniká to hlavní…

16. 5. 2013

Tisk článku

Ladislav Zemánek „Pravda se neztratí, ale život je možno zardousit. Příkladů je dost.“

Neustávající krveprolévání, útěky za hranice, bombový útok v turecko-syrském příhraničí, přestřelky mezi Syřany a židovským státem, sílící vliv radikálních islamistů podporovaných Západem, ukázky barbarství „demokratických“ povstalců, kteří vytrhávají a jedí srdce svého protivníka, spekulace o použití chemických zbraní vládními vojsky a úvahy o intervenci – to vše a mnohem víc je syrský konflikt.

Plánuje se posílání zbraní povstalcům či zřízení bezletové zóny, která v Libyi významně přispěla k porážce Kaddáfího režimu a nynějšímu chaosu.

Média nás každým dnem zahlcují "zcela nezaujatými“ informacemi o vývoji hrozivé situace v Sýrii a papouškují to, co do světa pouštějí barbarští povstalci a jejich západní spojenci. Zatím alespoň vlády Ruska a Číny mají dostatek zdravého rozumu a sil bránit plánům o rozšíření „demokracie“ do další země. A jako by skoro všem unikalo to hlavní: Do toho, co se v Sýrii děje, nemáme co mluvit!    

pp 

Syrští křesťané Asada podporují

Tamní křesťané s výhradami podporují současný režim, který sice demokratický pořádek nezajišťuje, ale garantuje krom jiného svobodu vyznání. Důvodně se obávají, že v případě vítězství povstalců o své svobody přijdou, což je, přihlédneme-li k výsledkům „arabského jara“ (které je ovšem „jarem“ leda pro muslimy) v dalších zemích, velmi pravděpodobné.

Nemálo křesťanů, kterých je v třiadvacetimilionové zemi zhruba dva a půl milionu, dokonce působí ve státním aparátu včetně nejvyšších míst, jakými jsou tajné služby, vedení centrální banky, ministerstvo obrany či prezidentská stráž. Damašský katolický arcibiskup Gregorios Elias Tabé o prezidentu Asadovi prohlásil, že je to muž velmi kultivovaný, a povstalce považuje za teroristy.    

Američané se připravují k „bratrské“ pomoci

To Západ je za teroristy nepovažuje, naopak. Američané si stále více pohrávají s myšlenkou, že je budou podporovat nejen verbálně, ale rovnou prakticky. Plánuje se posílání zbraní povstalcům či zřízení bezletové zóny, která v Libyi významně přispěla k porážce Kaddáfího režimu a nynějšímu chaosu.

Vnitropolitický konflikt syrský by tak přerostl ve válku mezinárodní. I to by mělo být důvodem ke zdrženlivosti a respektování svrchovanosti každého státu.

A pokud se prokáže, že syrská armáda použila chemické zbraně, bude americká armáda připravena k vojenské intervenci. Vláda ale opakovaně ujistila, že chemické zbraně nepoužila a nikdy je nepoužije. Ostatně k tomu nemá důvod, protože si je dobře vědoma důsledků, jaké by to přineslo. Zato povstalcům v použití chemických zbraní nebrání vůbec nic. Vlastně by jim to pomohlo.  

Ilustrační foto

Hlas zdravého rozumu

Odborník na blízkovýchodní problematiku Said Gafurov zase připomíná, že Severoatlantická aliance čeká na mandát Rady bezpečnosti OSN, bez něhož vojenské operace nezahájí. Naštěstí nemá šanci Radou cokoli projít bez souhlasu Ruska a Číny.  

Ve středu Valné shromáždění OSN projednalo a schválilo rezoluci, která odsuzuje současnou vládu Bašára Asada a prohlašuje Národní koalici syrských revolučních sil za jediného legitimního zástupce syrského národa. Jistě nepřekvapí, že rezoluce vznikla z iniciativy arabských států. V čele dvanácti států, které hlasovaly proti rezoluci, bylo Rusko. Prezident Putin za jedinou legitimní vládu pokládá tu Asadovu. 

Dejme od Sýrie ruce pryč!

Vojenský expert Viktor Baraněc je přesvědčen, že v případě mezinárodního zásahu v Sýrii dojde i na Írán, který Asada významně podporuje. Vzhledem k případné převaze aliančních vojsk by íránská strana mohla použít svůj jaderný arzenál, což by patrně nezůstalo bez obdobné odezvy Izraele. Uvědomuje si Západ, s čím si zahrává? Vnitropolitický konflikt syrský by snadno mohl přerůst ve válku, jejíž rozměry by se mohly vymknout jakékoli kontrole. Írán není Irák. Už to by mělo být důvodem k maximální zdrženlivosti a respektování svrchovanosti každého suverénního státu.

Ať si své domácí věci řeší každý sám. My nemáme žádné právo do toho zasahovat do chvíle, kdy daný stát nezačne usilovat o územní expanzi či likvidaci jiných států.

Právě respektování státní svrchovanosti a suverenity je základní podmínkou nerozpoutání konfliktu, jehož konce si nikdo neumí představit. To platí i za situace, která je na hony vzdálena normálnímu stavu - jako dnes v Sýrii. Mezinárodní společenství by mělo respektovat, že jde o výsostně vnitropolitickou otázku, stejně jako o ni šlo v Libyi. Nemáme žádné právo do těchto konfliktů zasahovat, pokud daný stát nezačne usilovat o územní expanzi či napadení jiných zemí. Chce něco takového Asadova vláda? Odpověď zní: Ne!

Dejme proto od Sýrie ruce pryč!

pp 


REKLAMA

Tagy článku

Doporučujeme

Zažíváme triumf nepravosti: Proč dopadají Boží tresty na celé lidstvo? Nevyhnutelná volba se blíží. Je papež František katalyzátorem zlého? Klíč je ve správných rozhodnutích každého

Zažíváme triumf nepravosti: Proč dopadají Boží tresty na celé lidstvo? Nevyhnutelná volba...

Největší spor evropských dějin: Kam vedou kořeny všech tyranií? Princip popírající sám sebe. Argumenty hovoří jasně: Chaos se stal nevyhnutelným. Doplácíme na to i dnes - a zítra ještě více

Největší spor evropských dějin: Kam vedou kořeny všech tyranií? Princip popírající sám...

REKLAMA
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace
Na začátek stránky