Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU

Názory čtenářů

Každý z těchto dopisů lze samostatně na internetu sdílet prostřednictvím jeho adresy (získáte kliknutím na jeho nadpis, nebo použitím tlačítka „Poslat e-mailem“).

Pokud nechcete, aby Váš dopis mohli číst také ostatní, prosíme – výslovně to ve svém listu uveďte. Stejně tak v případě, že nechcete zveřejnit své jméno, napište značku, pod kterou jej v rubrice Názory čtenářů máme uvést. Titulky uvozující jednotlivé dopisy jsou redakční. Případné odpovědi členů redakce jsou vyznačeny tučným písmem.

Soukromé studium Bible

Vážený pane Hájku,

jsem občasnou čtenářkou vašeho Protiproudu a mrzí mě, když v příspěvcích vašich autorů, v tomto případě se jedná o Ivana Poledníka, nacházím prokazatelné nepřesnosti.  

Uvedu zde část textu z posledního článku tohoto autora - "Největší spor evropských dějin: ..."

"Písmo sv. nemůže zcela vykládat sebe samo, o čemž svědčí řada omylů, do nichž upadají ti, kteří vyznávají teorii soukromého výkladu. Je tedy nepopiratelné, že zde musí existovat jeho právoplatný vykladač.

2 Petr 1, 20: „To především poznávejte, že žádné proroctví Písma se neřídí soukromým výkladem.“

2 Petr 3, 16: „[Milý bratr náš Pavel psal vám…] jako i ve všech epištolách svých, mluvě v nich o těch věcech. Mezi nimiž některé jsou nesnadné k vyrozumění, kterýchžto neučení a neutvrzení natahují, jako i jiných Písem, k svému vlastnímu zatracení.“

Skut 8, 30–31: „A přiběh Filip, slyšel jej, an čte Izaiáše proroka. I řekl: Rozumíš-liž, co čteš? A on řekl: Kterakž bych mohl rozuměti, leč by mi kdo vyložil?

Komentář: Teorii sola scriptura lze hájit pouze za předpokladu, že Bůh může přijmout omyl jako pravdu." 

Přestože jsem od časného narození pokřtěný katolík, dovolila jsem si přece jen studovat Písmo sv. Jsem přesvědčena, že Bůh neměl v úmyslu to, aby obyčejný člověk nemohl Písmu porozumět. Písmo sv. považuji za velkého Průvodce na naší vzbouřené planetě hříchu. 

A tak si dovolím jen poznamenat z ekumenického překladu Písma sv.:

2 Petr 1,20-21 :  Toho si buďte především vědomi, že žádné proroctví v Písmu nevzniká z vlastního pochopení skutečnosti. Nikdy totiž nebylo vyřčeno proroctví z lidské vůle, nýbrž z popudu Ducha svatého mluvili lidé, poslaní od Boha.

Domnívám se tedy, že pokud porovnám naprosto laicky obě citace, jsem toho názoru, že Ivan Poledník píše zavádějícím způsobem. 

Pokud máte zájem, zkuste si přečíst v Písmu i  2Petr 3,16 a Skut. 8,30-31, a to nejlépe v kontextu s předchozím textem. 

Budu ráda, pokud se k tomuto vyjádříte a popř. i sám autor Ivan Poledník.

Děkuji předem za Vaši odpověď.

S přátelský pozdravem.

Alena Smékalová

 

Vážená paní Smékalová, děkujeme za zprávu. 

Nikde však nepíšeme, že by Písmo neměl člověk studovat a rozjímat nad jeho slovy. Avšak trváme na tom, že učitelský úřad Církve je nezbytný pro správné pochopení řady pasáží. Protestantská anarchie je toho přeci jasným důkazem. 

Proto doporučujeme poslední skutečně katolické překlady a především jejich bohaté komentáře pod čarou. Ty jsou skutečně nedocenitelné. Jedná se o překladatelskou linii Sýkora - Hejčl - Col. Nový zákon je běžně k dostání v antikvariátech, Starý zákon nedávno vydalo v reprintu Dědictví svatováclavské.

Za redakci Protiproudu zdraví Ivan Poledník

Případ Korán

Dobrý den,

Chtěla bych reagovat na článek.

Zůstávám i nadále přesvědčená, že běženci v Evropě, to je rafinovaně naplánovaná akce s cílem destabilizace Evropy. Vpustit běžence, ozbrojit je a poté vyprovokovat všemožné konflikty, včetně těch náboženských. Možná s příchodem Trumpa se plán změnil. Avšak při síle zůstávají ještě ti, kteří tento zrůdný plán zosnovali a považují za nezbytné ho realizovat. V každém případě pohroužená do chaosu Evropa je velmi výhodná pro USA.

Co se týče konkrétního případu hanobení posvátné knihy - Koránu, domnívám se, že takové případy je nutné tvrdě trestat, pokud chceme mít v Evropě klid. V Evropě žije už několik desítek milionů muslimů, nemluvě už o několika pokolení.

 

Karpova

Chemtrails nad Pošumavím?

Zasílám vlastní foto Sušice na Šumavě. My co jsme rodáci už to nějak neřešíme. Sušice takřka bez smogu a nebe nad ní takřka azuro.

Švarc

Řada postřehů z Kanady

Vazena redakce,

zda se, ze zijeme opravdu v epochalnim veku, kdy veskere lety vyzkousene a fungujici standarty jsou bezne staveny na hlavu. Jednim z nich je prijmuti vysledku voleb, ktere, z jejich principu, vzdy konci vitezem a porazenym. Tento zakladni fakt se jevi jako nestravitelny tak zvanym globalnim elitam, jejichz znacne financni naklady na status quo se nesetkavaji s ocekavanymi vysledky. Poslednim prikladem tohoto fiaska byly posledni americke volby. Primo knizni priklad toho, jak "Demokrate chapou demokracii". Jen velmi tezko nalezneme dalsi slovo, ktere jiz davno ztratilo svuj puvodni vyznam.

Pani Jilkova si predsevzala osvetlit tuto situaci v jejim poslednim poradu, na tema "Fenomen Trump". Nutno dodat, ze misto sve tradicni slusive modni ukazky by byla vice " v obraze", odena v jezdecke rajtky s bicikem v ruce. Jejimi hosty byli totiz matadori "pokrokoveho a spravneho smysleni", sbornoje komandy kapitan, exministr "zbidacelych" Dienstbier, "publicista" Klvana, oveseny akademickymi tituly z americkych universit a konecne amerikanista (co to je?) Krystof Kozak, takyintelektual, "zboznujici Trumpa".

Na strane zdraveho rozumu, jako krestane v rimske arene, byli Dr. Kmonicek, potencialni cesky vyslanec v Americe, ekonom Kohout a Ringo Cech. (Se mnou sem prisla pravda). Debata slibne zacala prohlasenim pana D. ktery oznacil Trumpa za nekompetentniho egomaniaka. On pry chce lepsi predstavu o tom, kdo chce byt obcanem USA...neslychane. Pan Kozak zase dodal, ze Trump mari ulohu soudu, ktery s nim nesouhlasi a tim nezvysuje bezpecnostv zemi. Dr. Kmonicek, moudre predvidaje, komu bude oponovat, jiz v uvodu uvedl poznamku, ktera se ukazala az bolestne pravdiva. Rekl totiz, ze ideologie nedava prostor logice a bude tedy velmi tezke polemizovat s tak "zabarvenou" oposici.

Dalsim nemene tristnim bylo tema manipulace nevzdelane populace. Neco ve smyslu "moralniho kompasu" Pavla Novotneho, ktery ma za to, ze v Cesku voli lidoopi a prvoci, takze mame Zemana. V USA se nechala pani Clintonova slyset, ze Trumpa bude volit jen lidsky odpad. Tento pozoruhodny zpusob vyjadrovani na obou stranach oceanu dava dojem, ze pochazi ze stejneho "zpevniku a stejne stranky". Pan Cech, jehoz jadrna mluva je casto kritizovana, ("co je dovoleno Pavlovi, neni dovoleno Petrovi") pak shrnul "plky" akademicke elity citatem Lenina, "mluve o uzitecnych idiotech". Kratce a k veci.

Take na Rusku nezustala nit sucha. Imperialni ambice... rozpinavost. Panu Dienstbierovi by prospelo nekolik mesicu v knihovne, aby si doplnil zakladni vzdelani a odlozil na chvili ideologii. Pak by se dovedel, ze Krym nebyl anektovan, ale pripojen pod ruskou spravu rozhodnutim jeho obyvatelstva, ktere, zdeseno situaci ve zbytku Ukrajiny, projevilo sve prani v legalni volbe, referendu. Tomuto profesionalnimu tluchubovi asi take neni znamo, ze 93% casu od vzniku USA tato zeme byla v jednom vojenskem konfliktu za druhym. Tomu ja rikam imperialni ambice...

Mimoto, historicky, Krym byl casti Ruska po staleti, od vlady Kateriny Velike. Vyclenil ho az Chruscov, Ukrajinec, v jednom stadiu opilosti. Ukrajina, drive obilnice Evropy, se zmita v nepredstavitelnem lidskem utrpeni jen diky tomu, ze USA tam zorganisovaly vojensky puc v nadeji, ze NATO postavi Putinovi zakladnu primo "na zaprazi". Kdyby to same zkusily za Brezneva, tato planeta by byla jiz po desetileti neobytna. Tolik o zdrzenlivosti pana Putina. To posledni, co potrebuje, je valecny konflikt. Ale i on ma svuj limit, jako vudce. Nemuze si dovolit predstavu slabocha ve sve vlastni zemi.

Dalsi fakt, o nemz nikdo nikde nemluvi je souhlas byvaleho Sovetskeho Svazu, jako jedne z viteznych mocnosti, k sjednoceni Nemecka pod podminkou, ze NATO, jako Varsavsky Pakt, bude rozpusteno. Jak vidno z geopoliticke mapy Evropy, Ruska federace je primo obklicena retezcem clenskych zemi NATO... od severu k jihu. Posledni Obamuv "darecek" Trumpovi, presun americke tezke vojenske techniky do Estonska, vcetne ceskeho vojenskeho svazku. Takze Cesi maji umirat presne za co... Pani akademici, zijici v jine dimenzi ci na alternativni planete se predhaneji ve svych "lidumilnych teoriich a pachanim dobra" ve sve pomyslne bubline intelektualni nadrazenosti, az dojde na "lamani chleba". Kdo prezije?! Sazim na "primitivy".

Srdecne z Kanady, George Smekal

Pavel Novotný je intelektuální eso

Vazena redakce,

s nejvetsi pravdepodobnosti se shodneme na nazoru, ze verejny verbalni i psany projev nekterych jednotlivcu, vcetne politicke sceny, se posunul od hrubeho az k vulgarnimu, zvlaste na socialnich sitich. Nanestesti je to takrka na dennim poradku, coz jiste nesvedci o positivnim stavu ceske spolecnosti. Budeme-li uprimni, neni divu, bezmezne zklamani minulych 25 let by zlomilo i Dusina z "Rychlych Sipu", dokonce i pan Sobotka, znamy "slusnak", si "chlapsky zalateril". Otazka zustava, je hloupy ci navedeny.... mozna oboje.

Ale i v tom privalu "spolecenske stoky" se najde ukaz, ktery si zaslouzi svou vlastni kategorii. Tam se jiste kvalifikuje rozhovor redaktora "Parlamentnich Listu" z 5/2/2017 s jistym Pavlem Novotnym, nebo-li "protekcnim spratkem", ktery muze slouzit jako odstrasujici priklad dusledku prilisne rodicovske shovivavosti, ktera, jak se zda, jiz po nejaky cas produkuje svoje pachnouci plody.

Toto samozvane "intelektualni eso", jehoz akademicka zdatnost dosahla (povazte!) az do vrcholne sedme tridy, odkud bylo tak zvane "vykazano". Proc asi, pta se "nezasveceny" ctenar.... pravdepodobne kvuli vycerpanosti pedagogickeho sboru tamtez, ktery se nechtel podvolit "malemu Napoleonovi". A tak nebohy otec musel hledat dalsi vzdelavaci zarizeni, ktere by potlacilo, alespon docasne, synkovy "imperialni manyry" a dalo mu alespon zaklady vzdelani. Do jake miry se to zdarilo je nabiledni... z kravy zavodniho kone nikdo nevytvori.

Kde se skutecne naleza hladina jeho nazoru je velmi lehke rozpoznat... nikdo v sirokem okoli a dokonce i v zamori nemuze souperit s jeho sirokym intelektualnim rozhledem... nemluve o Cesku, kde pry mohou volit i prvoci a lidoopi, hlavne z rad duchodcu, kteri by meli co nejrychleji skoncit svou pozemskou pout, aby "neprekazeli demokracii". On to sice vyjadril ponekud drsneji, ale neni duvod to citovat zde. Jakoby tomu jeste nebylo vice nez dost, dal se tento "odvar bulvaru" slyset, ze lide razu pana Okamury budou stejne delat to co vzdy, "slouzit nam Zidum".

Ponekud v rozporu s jeho "vitanim migrantu", kteri, jak znamo, Zidy zrovna nemusi, kulantne receno. Tento "vylupek moudrosti" ma neskonale stesti, ze nezije v jizni casti Evropy, kde horke hlavy nemaji nikdy daleko k cinum... moralni chudak, ktery ustrnul ve fazi "borice babovicek" by v lepsim pripade asi postradal schopnost pouzivat svuj "otvor na kolace". Tedy funkci, na jakou by se mel omezit k vseobecne uleve verejnosti.

U obdivovatele Angely Merkelove a Vaclava Havla pak neni prilis tezke zjistit, odkud vitr vane. Cesky president se muze snazit hajit zajmy sveho naroda na mezinarodni urovni sec muze, ale jako vzdy, kolaboranti a zradci doma jsou a budou vzdy jeho nejvetsi problem. Co je k tomu vede je skoro na samostatnou uvahu, ale vetsinou to byvaji jedinci, kteri by jinde nenalezli zadne jine uplatneni, upozornuji tedy na sebe vulgaritami a nechutnym osocovanim osobniho zivota jinych...

Jinymi slovy, lidska forma cizopasnika, ktera i svou visazi mimochodem pripomina, ze by jiz mel byt nasycen, soude podle jeho fyzickeho objemu... zarucene nevstupovat do verejne pristupneho bazenu, vytlak korabu stredni velikosti by mel nevitane nasledky i pro jeho dalsi uzivatele. Mohli by se najednou nalezt na "sousi" proti sve vuli. Tento fyzikalni ukaz ale ma i svou paralelu ve spolecenske sfere.

Mam za to, ze velka vetsina ctenaru "Parlamentnich Listu" se po precteni tohoto rozhovoru jiste musela citit podobne, pokud ovsem meli tu trpelivost projit celou moralni pousti a neustalymi urazkami adresovanymi prave jim. Pycha predchazi pad, zejmena v radikalizujici se spolecnosti, ktera pomalu ale jiste dosahuje sve meze tolerance v globalnim meritku. Pan Novotny, ve sve neskonale aroganci a zcela mimo realitu si asi dostatecne neuvedomuje, ze svymi "takyintelektualnimi verbalnimi prujmy" hodne mentalniho trpaslika drazdi krajtu bosou nohou, aneb, preneseno do ceske kotliny, se nekde pro nej vari voda...

Se srdecnym pozdravem, George Smekal, Ontario, Canada.

1 2 3 4 5 ... 66
REKLAMA
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace
Na začátek stránky