Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU

Migrace a budoucnost EU

9. 3. 2017

Tisk článku

V médiích proběhla v minulých dnech zpráva, že z Afriky a Blízkého východu se připravuje na cestu do Evropy, resp. Evropské unie, cirka 6 miliónů lidí. Vzhledem k tomu s jakými potížemi se potýkají státy, které byly nejčastějším cílem migrantů v minulých dvou letech, je nade všechnu pochybnost zřejmé, že takovéto množství běženců, kteří by do EU dorazili v průběhu dvou až tří let, by současná EU nebyla schopna absorbovat bez silných sociálních a bezpečnostních otřesů.

I největšímu optimistovi a zastánci migrantů musí být zřejmé, že v případě další masivní migrační vlny, by se bezpečnostní riziko v zemích EU zvýšilo až na hranici udržitelnosti veřejného pořádku, (viz. již dnes některé oblasti Francie a Švédska) a sociální systémy zemí, kam migranti nejvíce směřují, by se dostaly do ohromných potíží a některé by zřejmě zcela zkolabovaly. Nemluvě o riziku zdravotním, které není až tak zmiňováno, ale které je, podle mého názoru, neméně nebezpečné. Nemoci, které mohou migranti z tropických oblastí zavléci do Evropy, mohou být pro většinu Evropanů fatální. 

Domnívám se, že čas dostat migraci pod kontrolu, již překročil dvanáctou hodinu. A pokud se lídři EU budou stále jen omezovat na fráze o nutnosti společného postupu a větší integrace, vyvolají pravý opak. Jednotlivé státy EU se, v pudu sebezáchovy, začnou starat každý sám o sebe. Občané k tomu prostě politiky donutí. Tak zanikne Schengen, který ale dnes již stejně v podstatě nefunguje, jelikož jeho vnější hranice se staly nekontrolovatelnými a představuje tak spíše bezpečnostní riziko než výhodu volného pohybu osob, (případ berlínského teroristy, který Schengenem projel lehce, bez jakékoli kontroly z Německa až do Itálie, je toho zářným příkladem).

Po zániku Schengenu se začne drolit i samotná EU. K vytvoření takového scénáře není potřeba příliš velké fantazie, současná situace v EU k němu směřuje. Nakonec i sám předseda Evropské komise J.C. Juncker již hovoří o dvourychlostní EU, čili faktickém rozdělení EU na státy, které se chtějí více integrovat a státy, které si chtějí zachovat ještě alespoň nějakou samostatnost. A pokud skutečně dojde k další nezvladatelné migrační vlně, tak rozklad EU již asi nikdo nezastaví. Bohužel, současní lídři EU nejsou schopni tuto situaci řešit a nebo hůře, sami ji z nějakého důvodu vyvolávají a podporují. 

Budoucnost si vytváříme sami a je jen na nás, jaká bude. Zatím ještě můžeme ledaco ovlivnit, za pár let možná již ne. 

Jan Souček

Plzeň 


REKLAMA
REKLAMA

NEJČTENĚJŠÍ

Francie před rozhodnutím: Ledový pot v bruselských bažinách po celé Evropě. Průzkumům už nikdo nevěří. Diskriminace jediné ženy najednou nevadí? Žhářský útok na Le Penovou. Prostitutky z Femen s obnaženými ňadry. Neděle napoví, nebo odpoví?

Francie před rozhodnutím: Ledový pot v bruselských bažinách po celé Evropě. Průzkumům...

REKLAMA
REKLAMA

NEJVÍCE DISKUTOVANÝ

Nad propastí: Po americkém útoku na Sýrii už nic neplatí. Atentáty na běžícím pásu a teroristé v rauši. Je Trump mrtev? Kdy další „operace pod cizí vlajkou“? Necháme se vést na porážku, nebo pochopíme svůj Kříž?

Nad propastí: Po americkém útoku na Sýrii už nic neplatí. Atentáty na běžícím pásu a teroristé...

REKLAMA
REKLAMA
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace
Na začátek stránky