Každý má svou volbu: Pohodlně plout do otroctví, nebo vstoupit do PROTIPROUDU

Názory čtenářů

Každý z těchto dopisů lze samostatně na internetu sdílet prostřednictvím jeho adresy (získáte kliknutím na jeho nadpis, nebo použitím tlačítka „Poslat e-mailem“).

Pokud nechcete, aby Váš dopis mohli číst také ostatní, prosíme – výslovně to ve svém listu uveďte. Stejně tak v případě, že nechcete zveřejnit své jméno, napište značku, pod kterou jej v rubrice Názory čtenářů máme uvést. Titulky uvozující jednotlivé dopisy jsou redakční. Případné odpovědi členů redakce jsou vyznačeny tučným písmem.

Čekání na Reagana

Napadlo mě, jak se podobá doba před nástupem R.Reagana v USA té dnešní, evropské situaci.

Před mnoha lety, v šedivé bezútěšnosti "reálného socialismu" sedmdesátých a osmdesátých let minulého století, jsem jako většina mých vrstevníků vzhlížel k "Americe". Spojené státy byly pro nás jakýmsi majákem svobody. Vzdáleným, nedosažitelným ale přece reálně existujícím světlem, oznamujícím i do té naší mizérie dobrou zprávu: že demokracie a "normální" fungující, prosperující společnost může ještě někde existovat. Byla to doba Ronalda Reagana.

Je zajímavé, že doba, v níž se tento charismatický konzervativec dostal k moci, aby změnil Spojené státy i svět, se v lecčem podobá dnešku. Na mezinárodní scéně tehdy vedli demokratičtí presidenti USA od nevýhry k nevýhře. Doma pak levicový establishment Demokratické strany ordinoval národu
další a další regulace, zákazy a příkazy, pochopitelně ve jménu dobra, spravedlnosti, podpory a tak. Vládla deziluze, pocit stagnace a neprosperity.

Jen Ronald Reagan tehdy pochopil, jak obrovský voličský potenciál tu leží zbůhdarma na chodníku a nabízí se tomu, kdo jej zvedne. Šlo o zklamané voliče, a paradoxně zejména o voliče Demokratické strany. Tu on poznal důkladně a zevnitř. Nežli se stal republikánem, působil nějaký čas u Demokratů a pozoroval jejich pozvolnou proměnu v něco, s čím nesouhlasil. Svůj přechod ke konkurenci
komentoval slovy: "Neopustil jsem Demokratickou stranu, strana opustila mě"

Uvědomil si, že tu vzniká obrovský segment voličů, které nikdo nezastupuje. Dělníků v továrnách a docích, taxikářů, drobných prodejců, řemeslníků, automechaniků a obchodníků, zkrátka lidí práce, dříve kmenových voličů Demokratické strany. Ale teď? Demokrati se stále více profilovali na menšinách, kvótách, ženských právech a stávali se stranou městských intelektuálů a salónních marxistů.

Reaganův úspěch spočíval v tom, že dokázal tyto zklamané voliče oslovit. Uměl k nim promluvit jejich jazykem o věcech, které je zajímají. Věděl, že mají u „zadele“ zlepšení péče o afroamerickou lesbickou matku samoživitelku, stejně jako nové, spravedlivější rozdělení afirmativních kvót mezi hispánce a afroameričany, podporu alternativního umění, anebo nový resocializační program pro vrahy a feťáky.

Ale že se prostě chtějí mít lépe a žít svobodněji. Že místo na práva utlačovaných menšin myslí na vlastní domek a slušné auto. A kdyby tak i na bazének vyšlo. A že jsou ochotni pro to vše i tvrdě pracovat, jen když jim stát ponechá jejich vlastní peníze a trochu svobody, rozhodnout si sami, co je pro ně dobré. Že chtějí jen naději a spravedlnost. Naději, že se budou smět a moci přičinit, aby se měli lépe; naději, že se to zase bude vyplácet. A spravedlnost v tom, že ten kdo se přičiní, na tom musí být už jednou konečně lépe než líný, hlučný povaleč.

Takový program by zřejmě oslovil mnohé i dnes. Je úsměvné pozorovat, jak se slavní politologové předhánějí v bizardních vysvětleních, proč volební účast neustále klesá, a přitom chodí jako slepí kolem očividného vysvětlení: chybí naděje a spravedlnost.

A tak, stejně jako před třiceti lety, i dnes leží doslova na chodníku miliony hlasů zklamaných voličů, kteří mají pocit, že je nikdo nezastupuje. Voličů pravice, která nepochopila, že podporou zahraničních megafirem a nadnárodního velkokapitálu si postupně ožebračila a odcizila své kmenové příznivce. Voličů levice, které nedošlo, kde mají jejich příznivci práva homosexuálů a generovou agendu, ani
jak moc je hněte, že rodina povaleče pobírá peníze za povalování.

Ano, doba je těhotná čekáním na Reagana. Na charismatického člověka, který slovy prostými, nehledanými a srozumitelnými řekne konečně nahlas, že "král je nahý". Že občan je majitel, nikoli majetek státu. Že národní stát je tou nejvyšší jednotkou, kterou její vlastník a zřizovatel, občan, může smysluplně spravovat a kontrolovat.

Na leadera, který vrátí občanovi svrchovanost v rozhodování o svých vlastních statcích i o způsobu svého života. Na politika, který konečně podpoří vlastní proti cizímu, domácí proti zahraničnímu, malé proti velkému a normální, tradiční proti úchylnému. Který řekne nahlas, že host se musí přizpůsobit hostiteli, nebo odejít a že hostitel má právo si vybrat, koho si do baráku vpustí. Že islám je ze své podstaty nebezpečím a musíme se proti němu aktivně bránit a mnoho dalšího.

Myslím, že lidé schopní formulovat a prosazovat takovýto program již u nás existují. Ale oproti době Ronalda Reagana mají jeden zásadní, ale naprosto zásadní handicap. Musí vynalézt způsob, jak komunikovat se svými potenciálními voliči mimo hlavní media.

S pozdravem Váš čtenář

Lubomír Vylíčil

Nová kniha, pane Hájku?

Dobrý den pane Hájku.

Moc a moc pozdravů z Kladna. Chtěl bych se dotázat, zda jste již vydal novou knížku. Z loňského roku mám poznamenáno, že se mělajmenovat:"Tak že už snad brzy"; to jste odpovídal na stránkách Protiproudu nějakému dotazu. No a dnes jsem objevil článek, že jste vydal knížku "Osm let a každý den pátek ", to mělo údajně vyjít v květnu.

Nemohu se toho nikde dohledat. Moc prosím o informaci. Moc Vám děkuji za stránky Protiproudu, které pravidelně sleduji já i moje žena. Jste jediní, kteří nám dodáváte solidní informace a čtení. Moc děkujeme. Přejeme hlavně zdravíčko a ať se Vám vše rodinné i pracovní daří.

S pozdravem

František a Kajetána Iblovi, Kladno

 

Milí Iblovi,

dopisy od Vás mě vždycky potěší, děkuji za ně.

Pokud jde o knížku: Ta, na které stále ještě pracuji, zatím v prodeji není. Určitě o ní dám pak hodně hlasitě na Protiproudu vědět. "Osm let a každý den pátek" není moje kniha - ani ji neznám. Vím jen, že to byla „žertovná“ mystifikace sil, kterým to, co dělám a říkám, nedá spát.

Jsem pochopitelně především rád, že je pro Vás Protiproud tím, čím říkáte. To je totiž celý smysl té docela namáhavé práce.

Také Vám vše dobré a Boží požehnání

Petr Hájek

Ukrajinský hrdlořez je tak hloupý, že se přiznal k válečnému zločinu

Velitel praporu Dněpr-1 Jurij Bereza se přiznal, že použil ruské zajatce jako živé štíty a tím porušil třetí Ženevskou úmluvu o zacházení s válečnými zajatci. To je válečný zločin mimo jakoukoliv pochybnost.

J. Bereza totiž prohlásil, že "u Ilovajsku zahynuli i ruští výsadkáři", které předtím zajala jeho jednotka. "Říkali jsme Rusům, že budou-li střílet, když se vydáme ven z obklíčení, jako první zemřou jejich zajatí spolubojovníci“.

Zdrojem není nějaký prokremelský server, ale prokyjevský server aktualne.cz.

Je to sice už tři týdny stará zpráva, ale protože si dosud nikdo nevšimnul, že je to vlastně nechtěné přiznání ukrajinského hrdlořeza k válečnému zločinu - k trýznivému zacházení s válečnými zajatci, v tomto případě dokonce se smrtelným koncem, považuji za užitečné na to upozornit.

Další můj text na ukrajinské téma zde.

František Pillman

Putinovo ultimántum

Včera prezident Ruska Vladimir Putin uskutečnil veřejnou poradu s členy vlády. Taková setkání za přítomnosti televizních kamer za účasti novinářů se dělají nikoli za účelem projednání nějakých otázek, ale pro veřejné oznámení důležitých rozhodnutí. Tentokrát bylo ohlášeno faktické ultimátum pro vlády Ukrajiny a Evropské unie. Ale tentokrát byla zopakována se zcela určitým cílem a jako potvrzení požadavků vznesených Ruskem.

CO ŘEKL PUTIN:

1. Evropě
Smlouva o přidružení Ukrajiny k EU vytvořila hrozby nejen pro ekonomiku Ukrajiny, ale též pro ekonomiku Ruska. Po podpisu dokumentu by nutně započalo nekontrolovatelné zahlcení ruského trhu bezcelními výrobky z Evropy a dalších zemí, což by bolestivě dopadlo na ruské výrobce. Navíc by Ukrajina byla nucena zpřetrhat s Ruskem desítky a stovky smluv, které by byly v rozporu s podmínkami asociační dohody s EU. V důsledku toho předkládaná varianta asociační dohody představuje hrozbu pro Rusko – v podstatě by zničila dvoustranné vzájemně výhodné tržně-průmyslové svazky Ruska a Ukrajiny a vedl a by k vytlačení výrobků ruského původu výrobky z jiných
zemí. Chtěli jsme tyto otázky řešit po dobrém, lidsky. Pokoušeli jsme se dohodnout. Ale všechny kompromisy, které jsme předkládali, a naše konstruktivní návrhy byly Evropskou unií odmítnuty. Bohužel. Nyní to tedy bude po zlém.

2. Ukrajině
Nehledě na všechny problémy ve vzájemných vztazích, nehledě na protiruskou a otevřeně fašistickou rétoriku nových kyjevských mocných, jsme plnili všechny závazky a udržovali všechny svazky, čímž jsme živými penězi zajišťovali pro průmysl Ukrajiny zakázky za 15 miliard dolarů. Všechny pohledávky byly placeny včas a v plném objemu.

Nechcete-li po dobrém, nedostanete nic. Rusko je připraveno se zcela vzdát ukrajinského zboží a ukrajinské výroby.

3. Evropě a trochu i Ukrajině
Plyn Ukrajina nemá a už mít nebude. Od této chvíle budeme pouštět přesně tolik plynu, kolik ho Kyjev zaplatí měsíc dopředu. Pro zajištění tranzitu do Evropy na sezónu podzim - zima 2014-2015 do podzemních nádrží plynu Ukrajiny je nutno načerpat plyn za 4 až 5 miliard dolarů. Jestliže Ukrajina nenajde tyto miliardy, bude na podzim Evropa bez plynu.

4. Ukrajině a trochu i Evropě
Celková suma ukrajinských dluhů, jejichž navrácení může Rusko požadovat okamžitě, činí 16,6 miliard dolarů. A my je požadovat budeme.

Shrnuto:
Prezident Ruska připomněl: „Ekonomika Ukrajiny prudce klesá. Prohlubuje se propad průmyslu i stavebnictví. Vzrůstá rozpočtový deficit. Prudce se zhoršuje stav valutové oblasti, k zápornému obchodnímu saldu přibyl útěk kapitálu ze země. Ukrajina se blíží k bankrotu, k zastavení výroby a k
explozi nezaměstnanosti“.

„Dočasní představitelé různých úrovní“, jak zdvořile Putin nazval kyjevské mocné, dovedli zemi na hranici, za kterou už nebude možná náprava.


VL

Vydařený článek - havlisté se rozčilují nad neúčinnou propagandou

Vážená redakce Protiproudu.

Již dlouho sleduji Vaše zprávy a zcela jsem je vyměnil za zprávy TV. I když se občasným "zprávám" v rádiu neubráním.

Článek Lubomíra Vylíčila patří k velice vydařeným. Bydlím na malém městě, ale blízko velkého města "na severu, nebo spíše východě naši republiky". Prostě daleko 300 km od "kapital city". Patřím ke generaci, která má již po sedmdesátce a můžeme ledaco hodnotit. To, co píšou "naše" noviny a hlásá TV, tak tomu opravdu málokdo věří, protože to jsou velké hovadiny. Již ten tón hlasatelů zpráv je zcela agresivní.... a navíc mám často pocit, že z nás dělají totální blbce. Ale my jsme také studovali a studovali i v tom Rusku a studovali dějiny a hlavně prožili jsme léta různých „…musů“.

Chtěl jsem poděkovat za skvělý článek, jasný, stručný a velice se blížící nám "normálním" lidem, malým živnostníkům, kteří to po "převratu" zkusili a vydrželi dodnes. První převrat po válce jsme zažili, ale moc nevnímali, ten po osmačtyřicátém již více a 67 a hlavně 68 již moc silně. A pak přišel 90. rok a to jsme ještě netušili, ale okolo 1994-1996 již jsme pociťovali, odkud vane vítr.

Kdyby mnozí četli Protiproud, tak by asi i ty volby vypadaly trochu jinak. I když je to silné "lobby". Ta Politika státu a ten "debilizátor" který je rozsvícený večer v každé rodině, má možná i velký podíl nad všeobecnou nízkou morálkou občanů. Pozorují neustále zhoršující stav na silnicích (chování řidičů), ale i dodržování takových pravidel, jako je spalování odpadu v topném období, třídění odpadů, přecházení chodců na červenou, jízda autem v obytné části bez omezení, přejíždění autem na parkovišti přes plné čáry, ale i drobnosti jako je odpověď na pozdrav.

Politika a TV nepřibližuje lidí k hodnotám, je to spíše naopak. Po devadesátém byli lidé žízniví po duchovním nápoji. Dneska již žízeň nemají… vzdálili se příliš daleko. Něco se stalo...

Ještě jednou děkuji.

Jan Bocek, emeritní elektrotechnik

1 ... 65 66 67 68 69 ... 74
REKLAMA
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace
Na začátek stránky